
Strugana pogača – simbol Srba sa Kosova i Metohije (VIDEO)
Share the post "Strugana pogača – simbol Srba sa Kosova i Metohije (VIDEO)"
Promocija strugane pogače kao simbola naroda sa Kosova u organizaciji udruženja “Etno domaćice” iz Lazarevca, održana je danas u biblioteci Dimirije Tucović.
Milica Stojković, predsednica udruženja “Etno domaćice” kaže da je povod promcije da se kosovska strugana pogača upiše u registar nematerijalnog kulturnog nasleđa, ali pre svega da se sačuva od zaborava.
Snežana Šaponjić Ašanin, kustos Narodnog muzeja u Čačku i muzejski savetnik, kao i regionalni koordinator za nematerijalno nasleđe za područje centralne Srbije, odazvala se pozivu i podržala promociju.
Kao deo programa promovisanja kosovske strugane pogače, Suzana Marković izložila je svoje ručne radove od suvog cveća i lišća.
Kosovska strugana pogača simbol je čuvanja tradicije i običaja Srba sa Kosova i Metohije je. Ne zna se tačno kada je nastala, ali svakako je važno da se ta tradicija prenosi sa kolena na koleno. Kao simbol gostoprimstva, kosovska pogača je najstariji i najznačajniji specijalitet sa tog područja Srbije. Pravi se za ukućane i goste kao gest dobrodošlice i gostoprimstva.
Tako na primer, pogača se pravi za kuma kao poziv za kumstvo, svadbu, za ime novorođenčeta.
Slatku struganu pogaču nosi dever i posle običaja kupovine neveste, darivanja prstena i cipela, nevesti, lomi pogaču iznad glave . Tada svi prisutni u mladinoj sobi uzimaju po parče pogače kako bi po starom običaju i verovanju i oni dočekali svoje svadbe.
Obično se nose i tri pogače za svadbu, koje domaćin lomi sa kumom, starim svatom i prijateljem. Pogaču lomi domaćin (mladoženjin otac) sa starim svatom i prijateljem, a mladoženja sa kumom, kao znak da će je lomiti i na krštenju svog deteta. Na pogači su kocke šećera, bombone, ukrašen bosiljak.
Lomi se i uoči slave i na dan slave sa kumom, ujakom,tastom ili sa komšijom. Pogača se stavlja ispred posebnog gosta, “ukrštava” je i tek tada je domaćin lomi sa svojim počasnim gostom.