SVI (ZA)JEDNO – Desna ruka i velika podrška, ali treba biti na oprezu – Važna uloga u životu deteta sa smetnjama u razvoju
Share the post "SVI (ZA)JEDNO – Desna ruka i velika podrška, ali treba biti na oprezu – Važna uloga u životu deteta sa smetnjama u razvoju"
Kroz projekat SVI (ZA)JEDNO do sada smo vas upoznali sa ulogom ličnog pratioca i njihovim zadacima, a pokušali smo da vam dočaramo i život dece i mladih sa poteškoćama u razvoju kao i sve poteškoće sa kojima se njihovi roditelji i oni suočavaju.
Žaklina Molerović iz Lajkovca mama je dečaka koji ima autizam i pohađa OŠ „Dule Karaklajić“ u Lazarevcu. Oni već nekoliko godina koriste uslugu ličnog pratioca i ovo su njihova iskustva:
“Lični pratilac je svakako sjajna stvar, kako za dete tako i za porodicu koja ima dete sa posebnim potrebama, jer maksimalno olakšava život svima, a pogotovo roditeljimna koji su zaposleni.
Moje dosadašnje iskustvo sa ličnim pratiocima, što se njih tiče, bilo je odlično i ja sam imala tu sreću da sam imala zaista dobre žene za tu uslugu.
Problem je postojao u samom početku oko pružaoca usluge jer je tu bilo nepravilnosti od strane lokalne samouprave, ali što se tiče samih ličnih partilaca, iako im je mala plata, oni su tu svoju, da kažem obavezu izvršavali kako treba.
Lični pratioci vreme sa detetom provode isključivo u školi?
Tako je. Mada ja imam iskustvo, evo upravo sa poslednjim ličnim pratiocem, a to je žena koja želi da vreme sa mojim detetom provodi i van škole. Kad god je meni neka pomoć potrebna, ako mi treba vreme da završim neke obaveze van kuće,ona se ponudila da mi i van škole izađe u susret.
Prema Vašem dosadašnjem iskustvui, da li je možda najteži deo ove priče prihvatanje i taj prvi utisak koji ostave jedno na drugo?
Znate kako…Što se tiče ličnih pratioca, oni čim su se već upustili u sve to, sigurno su spremni da prihvate dete i znaju sa kakvim problemima će se susretati, tako da to nije problem.
Što se tiče dece, to je već individualna stvar. Neko će prihvatiti ranije, nekome će biti potrebno više vremena da se navikne.
Što se tiče mog deteta ono je prijateljski nastrojeno i druželjubivo i lako prihvata te ljude. Veći problem je napuštanje ličnog pratioca. Tada deci bude teško jer su se navikli na tu osobu, bude im žao, imaju osećaj da ih je ta osoba napustila , da neće više da radi sa njima, što naravno nije u pitanju već su razlog neke druge stvari.
Obzirom da ste Vi iz Lajkovca, a Vaše dete ide u šesti razred OŠ “Dule Karaklajić” u Lazarevcu, možete li da napravite poređenje kada je u pitanju uloga ličnog prtatioca, ima li razlike i kako je to regulisano?
Ono što ja znam jeste da su u Lazarevcu veoma velike liste čekanja, dok u Lajkovcu toga nema jer je Lajkovac manje mesto i ima manji broj dece kojima je potrebna asistencija ličnih pratilaca. Što se Lazarevca tiče, mislim da je pružalac usluge “Dečije srce” i da je to na nivou Grada Beograda, tako da možda i to ima veze sa listama čekanja, nisam baš toliko upuućena, ali što se tiče samog rada, mislim da neke velike razlike nema.
Koje su obaveze ličnih pratioca prema Vama kao roditeljima? Da li moraju da vode dnevnike rada, pišu izveštaje o aktivnostima deteta?
To su formalnosti, nema obaveza i oni sve što rade, rade drage volje.
Dnevnici koje oni popunjavaju služe da pružaocima usluge predoče šta se radilo. Nama kao roditeljima ti dnevnici ništa ne znače. Sve nam se usmeno prenosi. Pitanje je i koliko se može raditi sa tim detetom kada je u pitanju sam uspeh u školi, a ta papirologija je najmanji problem.
Liični pratioci decu preuzimaju kod kuće, odvode ih u školu i vraćaju nakon nastave?
Ja sam imala tu sreću da je Urošev pratilac mama koja i sama ima dete sa poteškoćama u rrazvoju tako da je ona upućena u celu tu problematiku, Uroša zna odavno tako da su se baš lepo uklopili.
Obzirom da smo mi prilično udaljeni od Lazarevca, ja Uroša dovedem i kada ga predam njoj u ruke, bukvalno više ne razmisljam.
Ona ga nakon časova vrati sopstvenim prevozom kući, jer od Lazarevca do Lajkovca ima oko petnaestak kilometara. Sve to zaista odlično funkcionise.
Koliko ste do sada imali ličnih pratilaca?
Urošu je ovo treći lični pratilac. Prva dva su napustila, ne zbog nas, već vezano za pružaoca usluge i lokalnu samoupravu zbog neozbiljnosti i kašnjenja plate. Bilo je tu velikih problema dok sve nije zaživelo kakotreba ,ali je to u Lajkovcu profunkcionisalo i situacuja se sredila što se toga tice.
Na kraju možemo da izvedemo zajključak da Vi kao rodeitelj jednog sjajnog dečaka preporučujete usluge ličnih partilaca?
Da, svakako preporučujem lične pratioce s tim da se obavezno povede računa ko su te osobe, jer danas za neku platu svako će da se prijavi da radi, da li ima dovoljno empatije i šta je tu osobu motivisalo da se prijavi za ovu ulogu” zaključuje ona.